تاریخ : 04 تیر 1397
زمان : 16:38:31
نظر سنجی
 • دانش خود را در الکترونیک چگونه ارزیابی می کنید ؟(طراحی و ساخت)

کاملا"حرفه ای و ماهر
خوب و عالی
متوسط و درحال تجربه و آموزش
در حال آمورش و یادگیری
کاملا ضعیف و مبتدی

مشاهده نتایج


موضوعات

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 2 بار
 • بازدید دیروز : 1 بار
 • بازدید ماه : 5 بار
 • بازدید کل : 171255 بار

 • 1 2 3 4
  آخرین ارسال های انجمن
  کمی در مورد شبکه بی سیم (Wi-Fi) و نحوه پخش امواج wifi در خانه
  34,36,37,38,35,39

  استفاده از شبکه Wi-Fi راحت است اما پیچیدگیها و دردسرهای خاص خود را دارد. در اینجا میخواهیم کمی در مورد شبکه های Wi-Fi صحبت کنیم 

  همچنین به صورت عملی خواهیم دید، آنتن ها و استانداردهای شبکه Wi-Fi چه تأثیری در کارایی و سرعت خواهندداشت و برای شبکه بیسیم خانگی باید به چه چیزهایی توجه داشته باشیم.

   

  مرور کلی

   رابط Wi-Fi از امواج رادیویی برای انتقال اطلاعات در شبکه استفاده میکند. مؤسسه Wi-Fi Alliance که شرکتهای مختلفی عضو هستند، وظیفه تعیین استانداردها و قوانین مربوط به این ارتباط رادیویی را بر عهده دارند و استانداردهای مختلف را براساس استانداردهای IEEE 802.11 تعیین میکنند. دستگاههایی که دارای امکانات و قابلیتهایی مطابق با این استانداردها هستند، نشان Wi-Fi Certified را دریافت میکنند. روترهای Wi-Fi میتوانند به صورت دستگاههای مجزا یا مجتمع شده در مودمهای ADSL ،WiMAX یا دستگاههای دیگر وجود داشته باشند. یک کنترلر داخلی وظیفه مدیریت سیگنالها، رمزنگاری و رمزگشایی و انتقال اطلاعات را بر عهده دارد و مانند هر وسیله رادیویی دیگری، آنتن بخشی جدایی ناپذیر از آن خواهدبود. آنتن های به کار رفته در روترها یا گیرنده های Wi-Fi ممکن است به صورت فیزیکی روی دستگاه قرار داشته و قابل دیدن بوده یا درون دستگاه مجتمع شده باشند. بیشتر روترها از باند 2/4 گیگاهرتز برای انتقال اطلاعات استفاده میکنند که در رابط بلوتوث و حتی مایکروویوها به کار گرفته شده است. به همین دلیل و همچنین ازدیاد تعداد دستگاه های Wi-Fi باند 2/4 گیگاهرتز، میزان تداخل در این باند زیاد است. به تازگی با تعریف استانداردها و قوانین موردنیاز، امکان استفاده از باند پنج گیگاهرتز نیز فراهم شده و روترهای جدید می توانند به طور همزمان از دو باند 2/4 و پنج گیگاهرتز پشتیبانی کنند. استفاده از باند پنج گیگاهرتز تداخل را به کمترین میزان ممکن کاهش می دهد اما در عین حال دستگاه های گیرنده Wi-Fi نیز باید بتوانند از این باند پشتیبانی کنند.

   

  امنیت در Wi-Fi

  نمونه های اولیه استاندارد Wi-Fi تنها از سیستم رمزنگاری WEP یا Wired Equivalent Privacy بهره می بردند که البته به سادگی قابل شکستن و نفوذپذیر بود. به مرور زمان، سیستم های رمزنگاری WPA و WPA2 معرفی شد که باعث افزایش میزان امنیت شدند. استفاده از سیستمهای رمزنگاری باعث اشغال بخشی از پهنای باند می شود اما این مسئله به افزایش میزان امنیت و حفاظت از اطلاعات می ارزد. ویژگی WPS یا Wi-Fi Protected Setup که در سال 2007 معرفی شد، کاربر را از وارد کردن کلمه عبور برای اتصال به شبکه بی نیاز می کند و برای تبادل کلمه عبور و اتصال به شبکه بی سیم تنها کافیست یک دکمه فشرده شود. با این حال گفته می شود، این قابلیت امنیت پایینی داشته و یک هکر می تواند در عرض چند ساعت از طریق آن به شبکه نفوذ کند. به همین دلیل، برخی متخصصان شبکه توصیه می کنند، این ویژگی را در تنظیمات روتر غیرفعال کنید.

  هفت نکته برای کسب سیگنال بهتر

  •محل مناسب برای روتر انتخاب کنید: مرکز خانه همواره بهترین گزینه برای قرار دادن روتر نیست. بهتر است نقطه ای را انتخاب کنید که عوامل ایجاد تداخل در اطراف روتر وجود نداشته نباشند. قرار دادن روتر بی سیم در ارتفاع بالا می تواند در ارائه سیگنال بهتر مؤثر باشد. همچنین بهتر است روتر تا حد ممکن از دیوار دور باشد. •تنها از یک استاندارد شبکه استفاده کنید: انتخاب گزینه 11bgn mixed به اتصال دستگاه های مختلف با استانداردهای متنوع به روتر کمک می کند. اما این مسئله کارایی را کاهش داده و انتخاب گزینه های مختص به یک استاندارد می تواند در افزایش کارایی شبکه بی سیم مؤثر باشد.

  •استاندارد امنیتی WPA2 را به کار بگیرید: استاندارد WPA2 در حالت Personal بهترین حالت برای کاربران خانگی است و پهنای باند خوبی را نیز در اختیار شما قرار می دهد. انتخاب گزینه TKIP بخش زیادی از پهنای باند شما را اشغال خواهدکرد.

  •کانال شش را فراموش کنید: کانال شش از باند 2/4 گیگاهرتز شلوغترین کانال است و بهتر است کانال یازده یا یک را انتخاب کنید. نرم افزارهای کمکی نیز می توانند در انتخاب کانال ها بهتر شما را یاری کنند.

  •پهنای کانال صحیح را انتخاب کنید: انتخاب گزینه چهل مگاهرتز از تنظیمات Channel Width تنها در مواردی مؤثر است که فاصله شما از روتر خیلی دور نباشد. ایمن ترین حالت، انتخاب گزینه Auto خواهدبود.

  •فناوری MIMO را در نظر بگیرید: روترهای مجهز به فناوری MIMO سرعت و برد شبکه بی سیم را افزایش می دهند. پس در صورت امکان به سراغ روترهایی مجهز به این فناوری بروید (البته MIMO در بیشتر روترهای استاندارد 802.11n وجود دارد).

  •به آنتن ها دقت کنید: روترهای مجهز به آنتن خارجی کارایی بهتری دارند. آنتن های قویتر نیز کارایی و برد شبکه بی سیم را افزایش می دهند.

  چگونگی انتشار امواج “وای فای” WiFi در یک خانه

  امواج وای فای از نوع امواج الکترومغناطیسی است و طول موج آن توسط چشم انسان قابل مشاهده و ردیابی نیست.

  اینکه این امواج چگونه انتشار می یابند و بهترین نقطه برای مودم و روتر شما کجاست برای خیلی از افرادی که دوست دارند بهترین کانکت را از طریق وای فای داشته باشند موضوع خیلی مهمی است.

  امواج رادیویی می توانند در هر محیط منتشر شوند و امواج WiFi در واقع نوعی از امواج رادیویی هستند؛ اما آیا تا به حال پیش آمده که در برخی اتاق ها یا نقاط منزل آنتن وای فای گوشی یا تبلت تان ضعیف یا قطع شود؟ دلیل این امر مشخصا دیوارها و سایر موانع فیزیکی در خانه است. این موانع باعث می شوند امواج وای فای در برخی نقاط ضعیف تر از حد معمول ظاهر شوند و یا نقاط کور ایجاد کنند.

  اما Jason Cole با ردگیری این امواج سعی کرد وضعیتی از انتشار آنها در فضای آپارتمانش را در نقشه ای تصویری به نمایش در آورد. او دانشجوی دکترا در رشته فیزیک است. همانطور که در این تصویر متحرک بالا مشخص است او در این نقشه میزان انعکاس امواج الکترومغناطیس را در داخل خانه نشان داده است.

  البته این به معنی عدم دسترسی به این امواج با گذاشتن روتر در گوشه خانه نیست زیرا در بدترین حالت لپ تاپ و یا اسمارت فون وای فای دار شما می تواند به اینترنت مودم وصل شود که البته آنتن دهی آن ضعیف خواهد بود. البته جیسون کول معتقد است این نظریه هنوز یک فرضیه خام است و نیاز به آزمایشات بیشتری وجود دارد.

  برچسب ها: wifi , WEP , WPA , WPA2 , شبکه , وای فای
  ادامه مطلب
  لینک ثابت
  نویسنده : digitalcontrol | دسته : اخبار ، کامپیوتری
  درباره نویسنده

  حسن معماری

  Mail: Memari.h@gmail.com

  دیدگاه های این مطلب :

  ثبت دیدگاه جدید
  نام و نام خانوادگی :

  ایمیل (منتشر نمیشود):

  وبسایت یا وبلاگ :  برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
  CAPTCHA Image   Reload Image
  Enter Code*: